Госці з Расіі

Паведамленне пра статус

Thank you for your vote.

24 ліпеня супрацоўнікі Літаратурнага музея Максіма Багдановіча прымалі замежных гасцей. Да нас завіталі Алена Агафонава, загадчык аддзела Дзяржаўнага літаратурнага музея М. Горкага (Ніжні Ноўгарад) і Рыма Абызава, дырэктар музея Янкі Купалы (Пячышчы, Татарыя).

Яны прымалі ўдзел у Свяце паэзіі і песні арганізаваным Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеем Якуба Коласа, але не маглі не завітаць да нас. Як вядома, у Ніжнім Ноўгарадзе Максім Багдановіч пражыў 12 гадоў, тут пачалася яго літаратурная біяграфія. Па ўспамінах бацькі Адама Багдановіча, яны часта падарожнічалі па Волзе, былі ў Казані.

Таму зразумела, што знайшлося шмат цікавых тэм для абмеркавання з расійскімі калегамі, у тым ліку аб правядзенні сумесных пошукаў творчай спадчыны М. Багдановіча, удзеле ў канферэнцыях, арганізацыі сумесных выставачных праектаў.

А яшчэ мы чакаем ад ніжагародскіх калег з музея Максіма Горкага больш падрабязнай інфармацыі пра арыгінальны зборнік вершаў Максіма Багдановіча “Вянок” 1913 года.

Каб потым падзяліцца з вамі!